1 Listopada – Światowy dzień Wegan

Kim właściwie są weganie?

Weganizm to nie tylko dieta roślinna z którą najczęściej jest kojarzony. Jest to również dążenie do rezygnacji z produktów zarówno odzwierzęcych jak i tych, które mają negatywne działanie na życie zwierząt. Weganie unikają tekstyliów, kosmetyków czy produktów, których wyprodukowanie wiąże się z cierpieniem innych istot. Ponadto podejmują działania aktywistyczne w celu uświadomienia innych jak wygląda cały przemysł produktów pochodzenia zwierzęcego.

Światowy Dzień Wegan

Obchodzony od 1944 r. Dzień Wegan został ustanowiony przez brytyjskie Towarzystwo Wegańskie (ang. Vegan Society) jako upamiętnienie tejże organizacji. Celem tego wydarzenia jest promowanie weganizmu i jak widać – działania są skuteczne. Coraz więcej osób ogranicza produkty odzwierzęce w swoim życiu bądź eliminuje je całkowicie i przechodzi na weganizm. W ciągu 3 lat liczba konsumentów w USA, którzy identyfikują się jako weganie wzrosła o 600%. Przejście na weganizm przewidywano jako najpopularniejszy trend żywieniowy w roku 2018.

Kilka faktów liczbowych odnośnie weganizmu

  • Obecnie ponad 80% pól uprawnych przeznaczone jest dla bydła lub na ich potrzeby, np.
    pastwiska. To około ¼ lądu naszej planety!
  • Jeden weganin ratuje ponad 8 zwierząt miesięcznie
  • Na podstawie szacunków wyliczono, że pożywienie przeznaczone dla bydła przemysłowego wystarczyłoby do wykarmienia 3,5 miliarda ludzi!
  • 15% ze wszystkich emisji gazów wytwarzanych przez działanie człowieka to przemysł mięsny
  • Do produkcji 1 kg mięsa zużywamy ogromne ilości wody, średnio: krowiego – 15.400 litrów, owczego – 10.400 litrów, świńskiego – 6.000 litrów, kurzego – 4.300 litrów.
  • Weganie żyją co najmniej 9,5 roku dłużej niż ich niewegańscy rówieśnicy.
  • Gdyby populacja ludzi w Wielkiej Brytanii była zabijana w tempie, w jakim zabija się zwierzęta hodowlane na całym świecie, proceder trwałby zaledwie 11 godzin.

Dziennie na świecie zabijanych jest około 200 milionów zwierząt. Roczne statystyki są dostępne na stronie animalclock.org

W 2018 roku, około 60% Polaków planowało ograniczyć spożycie mięsa, a Warszawa objęła trzecie miejsce w rankingu najbardziej wegańskich miast świata, przygotowanym przez serwis internetowy HappyCow.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego odpowiednio zaplanowana dieta wegańska jest zdrowa i spełnia wszelkie zapotrzebowanie żywieniowe. Ponadto niesie korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu chorób.