Adopcja psa – co warto wiedzieć?

Pies to zwierzę pełne miłości, wierne i oddane swojemu opiekunowi. Potrafi wnieść w nasze życie wiele wspaniałych chwil i mnóstwo optymizmu. Nie bez powodu jest często nazywany najlepszym przyjacielem człowieka. Zanim jednak zdecydujemy się na przyjęcie psa pod nasz dach, musimy zdać sobie sprawę jak bardzo odpowiedzialna jest to decyzja.

Psie potrzeby

Psy mogą żyć kilkanaście lat, a nawet dłużej. Musimy dlatego być świadomi ich potrzeb, które należy zapewnić im przez taki okres czasu. Weźmy pod uwagę następujące wymogi:

  • Czas

    Pies potrzebuje kilku spacerów dziennie żeby zachować kondycję fizyczną oraz załatwić potrzeby fizjologiczne. Niezbędny jest również czas na wspólne zabawy, edukację i oczywiście okazywanie uczuć. Planując wakacje również musimy uwzględnić w nich zwierzaka lub zapewnić mu odpowiednią opiekę na ten okres.

  • Pieniądze

    Opieka weterynaryjna, żywność, pielęgnacja, zabawki – to tylko niektóre niezbędne wydatki w trakcie waszego wspólnego życia. Trzeba wziąć również pod uwagę, że pies może nam zniszczyć w domu jakiś przedmiot. Warto uwzględnić dodatkowe fundusze na niespodziewane koszty.

  • Przestrzeń

    Psy zazwyczaj są energiczne i chętne do zabawy. Potrzebują do tego niezbędnej przestrzeni, w której będą mogły swobodnie i bezpiecznie się poruszać. Warto dlatego rozmiar psa dopasować do posiadanego przez nas metrażu. Pamiętajmy również, że pies chętnie zagląda wszędzie tam gdzie tylko może, dlatego niezbędne jest pozbycie się wszelkich zagrożeń jakie może spotkać.

Przyjaźń szyta na miarę

Przyjęcie pod dach psa ze schroniska jest bardzo szlachetnym czynem. Pracownik bądź wolontariusz takiej placówki powinien doskonale znać podopiecznych. Jego zadaniem jest pomóc Ci w doborze odpowiedniego towarzysza. Psiaki ze schroniska mogą posiadać różnie zaburzenia behawioralne, dlatego warto zdać się na doświadczenie osoby, która pomaga nam wybrać zwierzaka. Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności w opiece nad psem z zaburzeniami, możemy sobie nie poradzić z czekającymi nas problemami, wynikającymi ze złego wyboru.

Pamiętajmy, że decyzja o przygarnięciu psa nie powinna wynikać z chwilowego przypływu emocji. Powinniśmy przemyśleć na chłodno czy będziemy mogli sprostać wszelkim wyzwaniom jakie niesie za sobą opieka nad zwierzęciem. Dobrym sposobem jest odczekanie kilku dni po wizycie w schronisku, przerwa da nam dodatkowy czas na zastanowienie się o słuszności decyzji.

Pies w Twoim domu

Właściwie, to już nie do końca tylko Twój dom. Decydując się na adopcję będziecie teraz przestrzeń dzielić wspólnie ze zwierzakiem. Zadbaj o to, żeby pies w nowym miejscu czuł się bezpiecznie i zapewnij mu dużą dawkę miłości oraz cierpliwości.

Nie zapomnij, że problemy które zwierzak może sprawiać nigdy nie rozwiązuje się przemocą czy krzykiem. W razie kłopotów kontaktuj się ze specjalistą, który udzieli Ci odpowiednich rad dotyczących opieki nad pupilem.

Czerp radość ze wszelkich chwil spędzonych ze swoim przyjacielem. Pies to wspaniałe zwierzę, które wypełni Twoje serce miłością.