Czym jest rozwój osobisty?

Kroczymy różnymi ścieżkami, podejmujemy odmienne decyzje i ponosimy ich konsekwencje. Staramy się unikać sytuacji, które będą miały dla nas negatywne skutki. Chcemy ciągle wygrywać i pragniemy w życiu szczęścia. Mimo wielu różnic jesteśmy do siebie niesamowicie podobni. Czy to znak, że każdy z nas powinien stawiać na rozwój w jednym kierunku?

Rozwój osobisty to niekończący się proces samodoskonalenia, obejmujący każdą z życiowych dziedzin. Dzięki rozwojowi mamy okazje poznawania i korzystania z życia w pełni. Możemy doskonalić się na każdej płaszczyźnie, jednak nie każdy powinien na tej samej. Dlatego najbardziej istotnym elementem w rozwoju osobistym jest samoświadomość tego kim jesteśmy, dokąd dążymy i co daje nam prawdziwe szczęście.

Ostrzeżenie

W dzisiejszych czasach panuje moda na rozwój osobisty. Ludzie coraz chętniej uczestniczą w warsztatach, kupują kursy, książki czy umawiają się na prywatny coaching. Oczywiście nie zabrakło również “specjalistów”, którzy oferują swoje usługi, ponieważ wyczuli możliwość zarobku. Rozwój osobisty nie jest niczym niebezpiecznym, jednak lepiej korzystać ze sprawdzonej wiedzy i unikać pseudo mentorów.

Przykładem oszustów mogą być osoby, które totalnie omijają indywidualne podejście. Kładą mocny nacisk na wpajanie Ci, że możesz wszystko osiągnąć i wystarczy wyłącznie dać 100% siebie. Może to być oczywiście chwilową motywacją do działania, jednak dopóki Twój mentor nie ma pojęcia na jakim poziomie samorozwoju się znajdujesz, to nie jest w stanie przekazać Ci odpowiedniej wiedzy. Wtedy takie slogany jak “wyjdź ze strefy komfortu”, “więcej pracuj”, “bierz co Ci się należy” itd. pozostają wyłącznie pustymi wyrazami, które zupełnie niczego nie wniosą do Twojego rozwoju osobistego, wręcz przeciwnie mogą Cię do niego skutecznie zniechęcić.

Zanim zaczniesz

“Możesz wszystko” – dwa słowa, dzięki którym niektórzy ludzie stali się trenerami motywacyjnymi. Muszę się z nimi zgodzić, jednak tylko częściowo. Człowiek faktycznie jest zdolny do osiągnięcia w życiu praktycznie wszystkiego, co sobie zamarzy. Czy to znak, że ten super-kołcz miał rację i za tydzień spełnisz wszystkie marzenia?

Jak w każdym przypadku, tak samo w rozwoju osobistym dobrze jest działać po kolei i przyswajać wiedzę jakiej obecnie potrzebujemy. Możesz czytać 10 książek dziennie, jednak jeśli wiedza w nich zawarta nie będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby, to wyłącznie spowodujesz chaos przez nadmiar dostarczonych informacji. Niezbędne dlatego w procesie rozwoju osobistego jest poznanie siebie.

Świadomość

Podstawowym i fundamentalnym krokiem do rozwoju osobistego jest samoświadomość. Jest to stan psychiczny, w którym rozumiemy jak procesy myślowe wpływają na nas i jesteśmy w stanie świadomie kontrolować swoje decyzje.

Osoby o niskiej świadomości reagują zazwyczaj emocjonalnie, są nieszczęśliwe i często ich życie przypomina ciągłą walkę z samym sobą. Brak samoświadomości może prowadzić do ogromnej ilości negatywnych skutków, np. depresji, tłumienia i później nagłego wyzwalania negatywnych emocji, kłopotów w kontaktach międzyludzkich lub nawet doprowadzić do samobójstwa. Seria przykrych następstw będzie ciągnęła się dopóki nie zadbamy o rozwój naszej świadomości.

Wraz z rosnącą samoświadomością pojawiają się odpowiedzi odnośnie naszego codziennego funkcjonowania. Zaczynamy rozumieć dlaczego zalewają nas negatywne emocje, co ukształtowało nasze reakcje na dane wydarzenia, czym jest dla nas prawdziwe szczęście i dlaczego wciąż się oszukujemy.

Twoja własna droga

Kiedy odkryjesz już własne JA i świadomość wypełni Twój umysł, poznasz wtedy prawdę o tym, czego faktycznie pragniesz. Twoja walka z samym sobą dobiegnie końca i zacznie się piękna przygoda z rozwojem osobistym. Ścieżka, którą zaczniesz podążać będzie wolna od negatywnych nawyków i emocji, które ciężko było zrozumieć żyjąc w nieświadomości. Praca nad samoświadomością trwa całe życie, jednak odkrycie faktu, że jesteś panem własnych emocji i decyzji, jest jak przesiadka z fotela pasażera na fotel kierowcy. Możesz w pełni przejąć kontrolę nad drogą, którą podążasz.

Jaka będzie Twoja ścieżka? Decyzja należy wyłącznie do Ciebie. Jeśli Twoim życiowym marzeniem jest pomagać ludziom, podróżować, robić piękne zdjęcia i żyć w zdrowiu, to właśnie na tym skup swój rozwój osobisty. Zdobywaj wiedzę na ten temat, poszukaj ludzi, którzy żyją w podobny sposób i nawiąż z nimi kontakt. Masz ogromne pole do popisu i nieograniczony dostęp do wiedzy.

Podążanie swoją własną, świadomie wybraną drogą spowoduje, że każdy dzień będzie wartościowy. Wykorzystasz w pełni swój potencjał, rozwiniesz talenty, a szczęście, które będziesz odczuwać będzie nie do opisania.

Skąd czerpać wiedzę?

Nie każda osoba, którą spotkasz na swojej drodze przekaże Ci wartościową wiedzę. Dzięki globalnym możliwościom udostępniania informacji, możesz trafić na stek bzdur na każdym kroku. Dlatego warto filtrować zdobytą wiedzę i przyswajać tylko tę najlepszej jakości.

Przykładowe źródła, z których warto czerpać naukę:

  • Książki pisane przez profesjonalistów w swojej dziedzinie
  • Osoby, które mają doświadczenie w danym temacie
  • Zaufane portale i blogi internetowe

Czasami jednak wystarczy jedno trafne zdanie, który spowoduje, że doznasz olśnienia. Książka z jednej dziedziny może pomóc Ci zrozumieć zagadnienie z zupełnie innej. Dlatego nie zachęcam Cię do zamykania się w pełni na wiedzę z poza kręgu Twoich zainteresowań.

Czas na Twój ruch

Jeśli osiągniesz już gotowość do działania, to rozwój osobisty będzie dla Ciebie czystą przyjemnością. Dopiero wtedy poczujesz jak bardzo chcesz zdobywać wiedzę, kształcić się na drodze życia i rozwijać swoje talenty.

Powodzenia na drodze do bycia wspaniałym, szczęśliwym i wolnym człowiekiem.

 Twoje życie staje się lepsze tylko, kiedy Ty stajesz się lepszym

Brian Tracy