Dlaczego ludzie podcinają mi skrzydła?

Każda osoba stąpająca po ziemi ma jakiś talent. Niektórzy spełniają się w sporcie, inni są wspaniałymi muzykami natomiast możliwe, że Ty pragniesz założyć własną firmę, ale tego nie robisz – dlaczego?

Przypuścimy, że marzy Ci się własna firma. Niech będzie to kwiaciarnia. Masz do tego dryg, kochasz kolorowe kompozycje i na roślinach znasz się jak mało kto. Posiadasz odpowiedni kapitał, jednak taka inwestycja pochłonęłaby sporą część Twoich oszczędności. Przez jakiś czas się wahasz aż w końcu podejmujesz decyzję – zrobię to! Wykonujesz telefon do rodziców żeby pochwalić się Twoim pomysłem i… zaczyna się. “Przecież to ogromne ryzyko! Nie wiesz co robisz! Na etacie masz stałą pensję! Umowę o pracę! Zastanów się!

Tracisz całą wiarę w siebie, odpuszczasz i popadasz w bezradność. Przypominasz sobie słowa nauczyciela, który mówił, że lepiej mieć pewną stałą pracę niż otwierać biznes. Może faktycznie mają rację? Muszą mieć rację, są starsi, mają doświadczenie… Cholera, do niczego się nie nadaję!

Scenariusz raczej nie dostałby Oscara, jednak fabuła jest bardzo realna i dotyka wiele osób.

Dlaczego ludzie depczą Twoje marzenia?

Czy faktycznie masz wyolbrzymione plany? Nie masz predyspozycji? W przypadku, który opisałem powyżej, zazwyczaj wiąże się to z tym, że rodzice jak i nauczyciel nie potrafią wychylić głowy poza swoją strefę komfortu. Pracują przez całe życie na etacie, nie mają pojęcia jak prowadzi się własną działalność i zazwyczaj nieświadomie podcinają skrzydła każdej osobie, która wychyla się poza ich linię bezpieczeństwa.

Bliscy Ci ludzie zazwyczaj nie pragną Twojej klęski, wręcz przeciwnie, chcą Cie uchronić przed ryzykiem, którego sami nie są gotowi podjąć. Jednak życie jest pełne ryzyka i najczęściej wynagradza tych, którzy są gotowi jemu sprostać.

Kiedy masz jakiś plan i wiesz, że jesteś w stanie podjąć ryzyko i sprostać jego realizacji, to nie musisz w tym celu sugerować się opinią osób zewnętrznych. Bardzo łatwą linią obrony w przypadku, kiedy ktoś próbuje Cię zniechęcić jest pytanie – czy ta osoba ma doświadczenie w tym temacie? Warto słuchać się osób, które mają większą od nas wiedzę w danej dziedzinie. Jeśli jednak ktoś pracujący całe życie na etacie, odradza Ci zakładanie firmy, to prawdopodobnie nie ma o tym zielonego pojęcia.

Zazdrość

Tym razem przypuśćmy, że pragniesz kariery w firmie, w której pracujesz. Twój przyjaciel z pracy od dawna trzymał za Ciebie kciuki i mówił, że zasługujesz na stanowisko kierownicze. Przychodzi dzień w którym szefostwo ogłasza Twój awans, cieszysz się niezmiernie i planujesz już na co wydasz dodatkowe pieniądze. Zapraszasz swojego najlepszego kumpla z pracy żeby świętować Twój sukces, jednak podczas spotkania pod wpływem alkoholu przyznaje Ci się, że to mu się bardziej należał awans. Oczywiście w takim dniu nie zwracasz do końca na to uwagi i nadal celebrujesz rozwój swojej kariery.

Minął niecały tydzień, dzisiaj jednak po przyjściu do pracy szef od razu wezwał Cię do gabinetu i przekazał Ci wypowiedzenie. Okazało się, że Twój przyjaciel, któremu powierzyłeś dzień wcześniej tajemnice dotyczące prosperowania firmy, przekazał informacje do szefostwa. Niestety ale regulamin surowo tego zabraniał i kolega z biurka obok doskonale o tym wiedział.

Odczuwasz gniew, złość i niedowierzanie, że mógł Ci coś takiego zrobić. Pracowaliście razem kilka lat i zawsze Ci kibicował. Czy przez cały czas udawał przyjaciela? Nie mieści Ci się to w głowie jak fałszywe mogą być osoby.

Zazdrość jest toksyczną emocją, która niszczy związki. Osoby o mniejszej świadomości, mające problem z kontrolowaniem emocji, potrafią przez zazdrość ranić, a nawet zabić. Dlatego warto mieć na uwadze to, że jeśli ktoś już wcześniej daje Ci sygnały, że jest zazdrosny o Twoje powodzenie, to znak, że Twoje zaufanie do tej osoby powinno być ograniczone.

Nienawiść

Raczej swoich planów nie będziesz konsultować z osobami, które Cię nienawidzą. Jednak musisz mieć świadomość, że wrogowie nie śpią i chętnie doprowadzą do Twojej porażki. Nie zdarza się to często, chyba, że jesteś wrogiem publicznym nr 1. Jeśli znasz nieprzychylne Ci osoby, to miej się na uwadze i pamiętaj, że życzliwy sąsiad chętnie doniesie do skarbówki, a sąsiadka może cegłą wybić szybę w Twoim nowym aucie. Lepiej nie podsycaj ognia i nie chwal się takim osobom, po prostu rób swoje.

Kompleksy

Pamiętasz wujka Władka? No dobra, możesz nie pamiętać. Odegrajmy jeszcze jednak tą scenę. Wujek Władek kiedyś miał firmę transportową. Nie masz pojęcia czy szło mu dobrze, czy źle, jednak warto spytać skoro ma doświadczenie w tym temacie. Wykonujesz telefon, słyszysz zachrypnięty głos wuja i już po chwili wiesz, że firma transportowa to niewypał. “Na transporcie się nie zarabia, będziesz tylko dokładał i płacił cholerne podatki. Państwo to oszuści i wycisną Cię jak cytrynę, skórkę też zjedzą!”

Może wujek Władek nie brzmi wiarygodnie, jednak wzbudził Twoje obawy i wahasz się co do otworzenia takiej formy działalności. Następnego dnia oddzwania jednak jego żona, która ma trochę więcej oleju w głowie i mówi żebyś nie słuchał starego durnia, ponieważ kilka miesięcy po otwarciu firmy Twój wujek miał zabrane prawo jazdy za prowadzenie pod wpływem i zakończył karierę.

Uf, tym razem się udało, ponownie odzyskujesz zapał do założenia firmy i masz duże szanse na powodzenie! Wujek miał po prostu kompleksy związane z niepowodzeniem w tym rodzaju działalności i niestety cały ten biznes widział przez pryzmat swojej porażki.

Doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie

Unikaj jak ognia osób, które nie mając pojęcia w danym temacie, chętnie zabierają głos. Pozytywnie wypowiadając się o każdym pomyśle, nawet tym absurdalnym. Oni już nie będą Ci podcinać skrzydeł, wręcz przeciwnie. Jednak daleko z nimi nie zalecisz.

Pragnąc osiągnąć coś w danej dziedzinie, szukaj osób, które doszły tam gdzie Ty chcesz być. Spróbuj nawiązać z nimi kontakt, obserwuj jak im się to udało. Żyjemy w czasach, kiedy ludzie sukcesu chętnie dzielą się wiedzą. Korzystaj w pełni z tego potencjału i spełniaj swoje marzenia!

Wszyscy chcą twojego dobra, nie pozwól go sobie odebrać

Stanisław Jerzy Lec