Gotówka czy karta? Co lepsze?

Na przestrzeni lat, badacze przekazali nam ciekawe wyniki z których wynika, że płatność kartą powoduje dużo mniejszy stopień kontroli nad pieniędzmi przez co jesteśmy skłonni podejmować dużo gorsze decyzje zakupowe.

Czy faktycznie powinniśmy brać sobie te informacje do serca i zrezygnować z karty na rzecz gotówki?

Najbardziej istotne zarówno w płatności kartą jak i gotówką to kontrola swoich finansów oraz bezpieczeństwo.

Osobiście lepiej kontroluje swoje finanse płacąc bezgotówkowo, jednak przeanalizujmy obiektywnie zalety i wady korzystania z obu metod.

Płatność gotówką

Przy płatności gotówkowej mamy możliwość stałej kontroli swoich finansów. Dokładnie widzimy ile pieniędzy zostało nam w portfelu i to jak każdy wydatek powoduje ich ubywanie.

Bezpieczeństwo w przypadku płatności gotówką jest ograniczone. Wiadomo, portfel powinniśmy mieć zawsze przy sobie, tak żeby jak najtrudniej było go zgubić lub nie zostać ofiarą kradzieży.
Jednak wciąż istnieje spory stopień ryzyka, dlatego płatność gotówkowa nie jest do końca bezpieczna.

Podsumujmy zalety i wady korzystania z banknotów.

Zalety:
○ Kontrola finansów. Masz ciągły dostęp fizyczny do portfela i możesz na bieżąco śledzić wydatki.
○ Anonimowość. Transakcje gotówkowe są bardziej anonimowe niż płatność kartą.
○ Odporność na awarie. Nie musimy się martwić o awarię terminala lub przerwy technicznej w banku.
○ Możliwość płatności wszędzie. Nadal są miejsca gdzie nie zapłacimy kartą.
○ Brak prowizji za opłaty. Nie musisz się martwić o dodatkowe koszta, które czasami pojawiają się przy płatnościach kartą.

Wady:
○ Niski stopień bezpieczeństwa. Posiadając gotówkę narażasz się na kradzież lub po prostu możesz zgubić jakiś banknot.
○ Przy większych sumach jest też sporo liczenia, wtedy kontrolowanie gotówki jest już dużo trudniejsze, łatwo się pomylić.
○ Gotówka jest niehigieniczna. Banknoty przechodzą z rąk do rąk a wraz z nimi dziesiątki tysięcy drobnoustrojów.

Płatność kartą

Taką formę płatności wybiera coraz więcej osób. Szczególnie młodsze pokolenie chwali sobie transakcje bezgotówkowe i śmiało korzysta z aplikacji bankowych, które są naprawdę na wysokim poziomie.

Bezpieczeństwo użytkowania karty jest wyższe aniżeli w przypadku gotówki. Mamy możliwość ustawienia limitów transakcji, potwierdzania płatności na wiele sposobów i innych zabezpieczeń, które pozwolą nam uniknąć straty. Nawet w przypadku kradzieży. Poprawnie skonfigurowane ustawienia karty pozwolą nam ograniczyć ryzyko do totalnego minimum.

Kontrola wydatków przy płatności bezgotówkowej nie jest wcale trudna. Osobiście dużo lepiej panuje nad pieniędzmi, które są na karcie, a nie w portfelu.

Aplikacje bankowe połączone z kontem pozwalają nam na ciągły dostęp do salda, pokazują całą historię transakcji, niektóre nawet dzielą wydatki na dane kategorie. Mamy więc wszystkie niezbędne dane, które pomogą nam lepiej kontrolować wydatki. Oczywiście jeśli tylko z nich skorzystamy.

Poznajmy więc niektóre z zalet i wad przy płatności kartą.

Zalety:
○ Kontrola finansów. Aplikacje bankowe pozwalają nam na śledzenie historii wydatków i ciągły podgląd salda.
○ Bezpieczeństwo. Dobrze skonfigurowane metody zabezpieczeń w przypadku karty dają nam prawie stuprocentową pewność, że nie narazimy się na utratę naszej gotówki w żaden sposób.
○ Wygoda. Wystarczy zwykła karta bankowa i możemy mieć przy sobie cały swój kapitał. Jeśli mamy większą ilość pieniędzy, to taka forma płatności będzie dla nas zbawieniem.
○ Płatności internetowe. Unikasz stania w kolejkach żeby opłacić ZUS, podatki, rachunki itd. Karta przyda się również przy zakupach przez internet. Nie zawsze jest możliwość płatności za pobraniem.

Wady:
○ Jeśli nie używasz aplikacji bankowej to faktycznie kontrola finansów może być trudniejsza niż w przypadku płatności gotówkowej.
○ Brak anonimowości. Każda wykonana przez Ciebie transakcja jest widoczna w systemie bankowym.
○ Awarie w systemie bankowości mogą spowodować, że nie będziesz w stanie zapłacić za zakupy lub nawet wypłacić gotówki.

Podsumowując

W dzisiejszych czasach rządy dążą do wprowadzenia w jak największym stopniu płatności bezgotówkowych. Chcąc czy nie będziemy prawdopodobnie skazani na taką formę transakcji.

Wybór oczywiście nadal należy do Ciebie, jednak polecam powoli zaprzyjaźniać się z kartą. Szczególnie jeśli jesteś zagorzałym zwolennikiem gotówki.

Karta płatnicza daje nam dużo większe możliwości a poprawnie zabezpieczona i użytkowana pozwoli nam na bezstresowe przechowywanie naszego kapitału.

Oczywiście lista zalet i wad w każdym z przypadków mogłaby być dłuższa, jednak skupiłem się na podstawowych wartościach, które najczęściej wykorzystujemy.

Jak jest u Ciebie? Wolisz płacić kartą czy gotówką?