Jak działają na Ciebie napoje energetyczne?

Spożycie potocznie zwanych “energetyków” jest coraz wyższe i rośnie szczególnie u nastolatków.

Otwierasz puszkę napoju energetycznego, bierzesz łyk i już po chwili odczuwasz napływ energii i szczęścia. Brzmi pięknie? Sprawdźmy co powoduje takie działanie.

Głównymi składnikami, które odpowiadają za taki stan są: cukier i kofeina. Możemy spotkać się z energetykami zawierającymi dodatkowo taurynę lub guaranę. Wszystkie te substancje mają za zadanie sprawić, że nasz organizm dostanie dodatkowego kopa do działania.

Co dokładnie dzieje się po wypiciu napoju energetycznego?

Pierwsze co odczujemy to poprawiony nastrój. Wpływa na to cukier, który powoduje nagły zastrzyk dopaminy. Następnie do gry wchodzi kofeina. Blokuje ona działanie receptorów zmęczenia, dzięki czemu czujemy się pobudzeni i poprawia się nasza koncentracja. Taka mieszanka prowadzi do wzmożonego wydzielania hormonu stresu.

Godzinę po wypiciu napoju energetycznego zaczniemy odczuwać spadek nastroju i wydajności. Może wtedy pojawić się również rozdrażnienie.

Czy picie energetyków jest zdrowe?

Napoje energetyczne stają się coraz popularniejsze. Chętnie sięgają po nie dzieci i dorośli. Jednak rzadko kiedy zastanawiamy się jak wpływają one na nasze zdrowie.

Częste spożywanie takich napojów może prowadzić nas do uzależnienia. Nasz organizm będzie wtedy coraz mniej wydajny. Pojawiać się będzie ciągła ochota, żeby przywracać jego normalne funkcjonowanie poprzez kolejną dawkę energetyka.

Następną złą informacją dla fanów takich napoi będzie fakt, że ich nadużywanie powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Czym zastąpić energetyki?

Zanim zaczniesz zażywać kolejną substancję, która będzie powodować wzmożoną pracę organizmu, pomyśl dlaczego wciąż brakuje Ci energii. Warto zacząć szukać u źródła. Może to być, np. zła dieta, nadmierny wysiłek lub brak witamin z grupy B lub D.

Napój energetyczny powinien być ostatecznością, kiedy faktycznie potrzebujesz natychmiastowego zastrzyku energii.