Jak nie martwić się tym co mówią o nas inni?

Ludzie to wspaniały gatunek, który potrafi czynić niesamowite dobro. Umiemy też straszliwie ranić, wystarczą same słowa

W ciągu dnia spotykają nas różne trudności, na wiele z nich reagujemy stresem, który często nieświadomie próbujemy uwolnić na różne sposoby. Niektórzy wpadają w bezradność, inni przenoszą gniew na drugą osobę, wyrządzając jej niekiedy ogromną krzywdę.

Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy jakaś osoba chcę z premedytacją nas obrazić lub zranić. Najczęściej niemiłe zdania kierowane w stosunku do innych, są wypowiedziane pod wpływem emocji, kompleksów lub w formie odegrania się na kimś.

Dlaczego więc przejmować się zdaniem innych? Szczególnie, jeśli nie wnosi nic wartościowego do naszego życia?

Odpowiednia reakcja

Główną przyczyną dlaczego ludzie przeżywają opinie innych jest brak pewności siebie. Bardzo możliwe, że problem wystąpił w dzieciństwie. Jeśli dziecko nie było doceniane, rodzice nie uczyli dziecka wiary w siebie, to w życiu dorosłym problem często przybiera ogromnych rozmiarów i rzutuje na całej przyszłości takiej osoby. Okres dzieciństwa prawdopodobnie masz już za sobą. Musimy działać dalej i zrozumieć dlaczego tak bardzo przeżywasz różne złe opinie na swój temat.

Każde negatywne zdanie, które ktoś wypowiedział w stosunku do Ciebie, tak naprawdę w ogóle Cię nie dotyczy. Dopiero gdy zareagujesz na takie zdarzenie emocjonalnie i przeżywasz je od środka, wtedy dopuszczasz je do siebie i pogrążasz się w negatywnych emocjach. Kompletnie żadne słowo nie może Cie zranić dopóki na to nie pozwolisz.

Życie każdego z nas jest wyjątkowe. Mamy różne marzenia, plany, idziemy przez życie na swój unikalny sposób. Spotkamy na swojej drodze mnóstwo osób, które będą nam podcinać skrzydła. Usłyszymy niemiłe słowa, puste rady jak i również mocne obelgi. Jednak tylko od Ciebie zależy jak będziesz reagować na takie sytuacje.

Dlaczego ludzie nas ranią?

Będę z Tobą totalnie szczery. Jeśli ludzie Cie ranią to prawdopodobnie dlatego, że jesteś słaby psychicznie. Każdy z nas potrafi wyczuć kogoś słabszego od siebie i dużo łatwiej przeniesie swoje negatywne emocje na taką osobę. Zazwyczaj ludzie nie chcą Cie zranić tylko robią to żeby dowartościować siebie lub uwolnić stres, który w nich tkwi.

Tak naprawdę powinno Ci być przykro z powodu tych osób, oni nie potrafią sobie poradzić z emocjami. Dlatego są wiecznie nieszczęśliwi i próbują karmić się Twoją pozytywną energią, żeby samemu poczuć się lepiej.

To bardzo toksyczne osoby i czym prędzej zrozumiesz, że problem tkwi głównie w Twoim podejściu do takich sytuacji, tym szybciej uwolnisz się od tych relacji lub przeniesiesz je na neutralny poziom.

Pewność siebie

Tej cechy nie nabierzesz z dnia na dzień. Tak jak wspominałem, jej brak może być zakorzeniony już w czasach dzieciństwa, także masz sporo czasu do nadrobienia.

Pierwszym ogromnym krokiem w kierunku pewności siebie jest samoakceptacja. Niezależnie jakie wady i zalety posiadasz musisz zaakceptować się w pełni. Nie ma ludzi idealnych, są tacy, którzy znają swoją wartość i tacy, którzy ciągle bazują na opinii innych. To własnie dlatego tak łatwo manipulować ich nastrojem.

Nie udawaj kogoś kim nie jesteś. To fatalny błąd, który prowadzi osoby do autodestrukcji. Taka osoba czuje się pewna siebie jedynie wtedy, kiedy odgrywa swoją wymyśloną rolę. Gdy czar pryska, nagle samopoczucie spada do zera i nakręca się spirala uczucia bezwartościowości.

Naucz się śmiać z siebie. Przydarzyła Ci się wpadka? Masz ochotę zapaść się pod ziemie żeby tylko nie usłyszeć opinii innych? Każdy z nas popełnia błędy. Jeśli podejdziesz do takiej sytuacji na luzie i bez wstydu, to inni nie będą mieli punktu zaczepienia żeby z Ciebie szydzić.

Każda osoba w swoim życiu pragnie przeżywać jak najwięcej pozytywnych emocji. Nie mamy ochoty czuć strachu, stresu czy zażenowania. Jeśli również Ty masz takie pragnienie to nie pozwól żeby osoby, które nic nie wnoszą do Twojego życia, zabierały Ci jego radość, tylko dlatego, że dopuszczasz do siebie negatywne emocje.

Nie każda negatywna opinia jest zła

Bardzo łatwo rozpoznać jaką intencję ma ktoś, kto nas ocenia. Konstruktywna opinia różni się od rzuconego – “robisz to beznadziejnie”. Jak ją rozpoznać? Najczęściej osoba, która chce nam przekazać jakąś uwagę, powie nam to osobiście bez udziału osób trzecich. Zakomunikuje to spokojnie, nie będzie reagować emocjami lub podnosić głosu. Przedstawi również argumenty, które faktycznie wskazują na Twój błąd i nie będzie przy tym opryskliwa. Świadczy to o tym, że ktoś życzliwie chce nam pomóc poprawić nasze potknięcie.

Ludzie zawsze będą gadać

Zapewne znasz osoby ze swojego środowiska, które potrafią gdakać bez końca – zgadza się, gdakać. Takiego natłoku bezsensownych słów nie można nazwać mową. Niestety ale jest to coraz częściej spotykane zjawisko i ciężko z tym walczyć, ponieważ takie osoby są zazwyczaj bezkrytyczne.

Myślisz, że wypowiedziane przez nich zdania chociaż w połowie były przemyślane? Moim zdaniem absolutnie nie. Dlatego dużo bardziej powinniśmy doceniać osoby, które znają wartość słowa i wypowiadają się tylko kiedy chcą faktycznie przekazać coś istotnego.

Najważniejsza opinia, jaką masz, to opinia, jaką masz o sobie. Najważniejsza rozmowa to rozmowa z samym sobą.

Nikodem Marszałek