Jak przejść na dietę wegańską?

Zmiana nawyków żywieniowych nie zawsze jest łatwa i przyjemna. Mogę Cię jednak zapewnić, że przejście na weganizm nie wiąże się z jedzeniem liści, trawy i kamieni, wręcz przeciwnie! Dieta roślinna pozwoli Ci odkryć nowe smaki i rozwinąć swoje zdolności kulinarne. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które możesz zastosować aby przejście na zieloną stronę mocy było łatwiejsze.

Motywacja

Jeśli planujesz przejście na weganizm, to zapewne z jakiegoś konkretnego powodu. Najczęściej dietę roślinną wybierają osoby, które pragną zapobiec cierpieniu zwierząt lub chcą zadbać o środowisko czy swoje zdrowie. Niezależnie jaka jest Twoja motywacja, warto się nią wspierać w chwilach zwątpienia. Pamiętaj dlaczego przechodzisz na weganizm i trzymaj się tego.

Poznaj środowisko roślinożerców

Weganizm przebił się do mainstreamu i nie jest już tematem tabu. Przechodząc na roślinną dietę warto poznać innych wegan, którzy zainspirują, pomogą i chętnie podzielą się wiedzą. Możesz dołączyć do grup na facebooku związanych z weganizmem, poszukać inspirujących blogów z przepisami lub po prostu zagadać do znajomych, którzy już są na diecie roślinnej.

Nie przeprowadzaj rewolucji

Przejście na weganizm nie musi wiązać się z ogromnymi życiowymi zmianami. Możesz małymi krokami eliminować produkty pochodzenia zwierzęcego ze swojego menu. Wybór produktów wegańskich w sklepach rośnie z miesiąca na miesiąc, także coraz łatwiej znaleźć roślinne “mięsa”, “sery”, “mleka” i inne zamienniki.

Jeśli nie jesteś zapalonym kuchcikiem i mało czasu poświęcasz na gotowanie, to dużo łatwiej Ci będzie przejść na weganizm korzystając z gotowych produktów w sklepach. Warto jednak stopniowo próbować swoich sił w kuchni, żeby przygotowywać świeże, pełnowartościowe posiłki, które pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie.

Filmy dokumentalne na temat weganizmu

Jest wiele materiałów filmowych na temat weganizmu. Pokazują one powszechnie stosowaną manipulację i fałsz, którymi przesiąknięte są firmy bazujące na cierpieniu zwierząt. Poznanie prawdy dodatkowo zmotywuje Cię do wytrwania w postanowieniu o przejściu na dietę roślinną. Od siebie polecam trzy produkcje, które uważam za wartościowe i rzetelne.

  1. EARTHLINGS
  2. COWSPIRACY
  3. FORKS OVER KNIVES

Zadbaj o zdrowie

Niezależnie na jakiej diecie jesteś, dobrze jest zadbać o swoje zdrowie. Jedzenie jest paliwem napędowym dla organizmu, dlatego warto przeanalizować czy Twoje posiłki dostarczają odpowiednich składników odżywczych. Jeśli nie masz wiedzy z zakresu dietetyki, to polecam Ci skonsultować się ze specjalistą, który zapewni kompleksową opiekę i doradzi odpowiedni plan żywieniowy. Dobrze dobrany jadłospis, to rzecz warta inwestycji, w końcu chodzi o jakość Twojego życia.

Wyluzuj

Na spokojnie. Jeśli temat weganizmu jest dla Ciebie jeszcze mało znany i nie odnajdujesz się w tym do końca, to nic złego. Każda zmiana wymaga czasu i zaadaptowania się. Możesz małymi kroczkami, powoli eliminować produkty pochodzenia zwierzęcego ze swojego jadłospisu. Zmieniając dietę na roślinną podejmujesz słuszną decyzję. Przyczyniasz się do ochrony zwierząt, planety i własnego zdrowia.

Jesteś wspaniałym człowiekiem, trzymam za Ciebie kciuki!