Jak uwolnić się od toksycznych relacji

Strach, złość, frustracja, przytłoczenie – kalejdoskop negatywnych emocji, które możemy odczuwać w przypadku toksycznych relacji

Często nie zdajemy sobie sprawy, że tkwimy w toksycznej znajomości. Przyzwyczajenie lub przywiązanie, które pojawia się w przypadku takiej relacji powoduje, że ignorujemy sygnały które wysyła nam nasz organizm. Trwanie w takim chorym układzie spowoduje, że będziemy czuli się wyczerpani, a nawet możemy całkowicie stracić chęci do życia.

Jak rozpoznać toksyczne relacje?

Kontakt z osobami, które spotykasz na swojej drodze powinien mieć zabarwienie pozytywne bądź neutralne. Jeśli relacja z jakąś osobą przemienia się w nieustanną huśtawkę negatywnych emocji, to prawdopodobnie jest toksyczna. Dużo ciężej nam dopuścić do siebie fakt, że żyjemy w chorej relacji, kiedy dotyczy ona osób nam bliskich czyli rodziny lub partnera. Często usprawiedliwiamy zachowanie takich osób, ponieważ wierzymy, że osoby z najbliższego otoczenia chcą dla nas jak najlepiej.

Toksyczna osoba jest zazwyczaj manipulatorem, wykorzystuje naiwność lub słabą psychikę swojej ofiary i przejmuje nad nią kontrolę. Zdarza się, że próbuje ją odizolować od społeczeństwa żeby powiększyć swoją dyktaturę. Jeśli tkwisz w relacji, w której zaangażowanie jest wyłącznie po Twojej stronie, natomiast druga osoba wyłącznie bierze, to czym prędzej zastanów się z kim masz do czynienia.

Odzyskanie kontroli nad sytuacją

Ucinanie negatywnych relacji, w których tkwimy od dawna jest niezwykle trudne. Czasami trwają one latami i doszczętnie niszczą nas od środka, dlatego najlepiej reagować od razu, kiedy uświadomimy sobie, że tkwimy w toksycznej relacji.

Jeśli zależy nam na danej znajomości, to warto podjąć rozmowę. Możliwe, że druga osoba nie ma pełnej świadomości, że wyrządza nam krzywdę i spojrzenie z innej perspektywy pozwoli jej zrozumieć popełniane błędy. Przykładem mogą być osoby, które mają mocno zaniżone poczucie wartości przez co zdarza się, że w związku na siłę próbują zatrzymać partnera przy sobie.

Rozmowa z toksyczną osobą powinna przebiegać zupełnie bez emocji. Dobrym sposobem będzie wyjście na kawę czy do parku i spokojne przedstawienie swojego punktu widzenia. Szczerze wyznaj jak się czujesz, kiedy pojawiają się negatywne zachowania i wyjdź z propozycją zaczęcia rozdziału na nowo. Jeśli drugiej osobie zależy tak samo jak Tobie, to pozytywne skutki takiej rozmowy odczujesz już niebawem. Natomiast w przypadku braku zmian, taką relację trzeba zakończyć dla własnego dobra.

Możliwe, że nie czujesz się na siłach, żeby podjąć taką rozmowę lub toksyczna relacja jest już w tak zaawansowanym stanie, że strach nie pozwala Ci nawet o tym pomyśleć. Wtedy warto udać się do psychologa bądź psychoterapeuty, który powinien udzielić Ci odpowiedniej rady.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Spotykamy na swojej drodze różne osoby, niektóre powodują, że wzrastamy, inspirują nas i czujemy się przy nich dobrze. Natomiast inne sprawiają, że świat zaczyna przybierać czarne barwy. Każdy z nas ma inny charakter, zainteresowania czy poglądy, dlatego nie istnieje idealny model znajomości. Warto jednak otaczać się ludźmi przy których czujemy się dobrze. Nie musisz na siłę próbować relacji z osobami, które Ci nie odpowiadają. Dużo lepiej jest wykazać brak zaangażowania, dzięki czemu łatwiej unikniesz przykrych konsekwencji jakie mogą nieść za sobą toksyczne znajomości.

Pozbycie się toksycznych ludzi w twoim życiu to duży krok w kochaniu siebie

Hussein Nishah