Leniwy człowiek i MOŻE

Więcej, szybciej, mocniej… Biegnij po swoje, musisz osiągnąć cel!

Przyjrzyjmy się działalności dzisiejszych mentorów. Wielu z nich promuje tryb życia, w którym jeśli chcesz coś osiągnąć, to musisz zasuwać na pełnych obrotach. Nieistotne jakie poniesiesz konsekwencje. Złotym środkiem ma być dawanie z siebie 200%. Najlepiej nie spać, nie jeść i myśleć wyłącznie o wyznaczonym celu. Jak w takim razie ma sobie poradzić człowiek, który od zawsze jest leniem? Czy jest skazany na życiową porażkę?

„Wybieram leniwą osobę do ciężkiej pracy. Ponieważ leniwy człowiek znajdzie na to łatwy sposób.”

Bill Gates

Jeśli jesteś osobą, która robi wszystko po najmniejszej linii oporu, ponieważ Ci się zwyczajnie nie chce, nie przejmuj się! Lenistwo to żaden wyznacznik Twoich możliwości osiągnięcia celu. Każda cecha osobowości ma swoje wady i zalety. Dzisiaj skupimy się na tym jak realizować cele będąc leniuszkiem.

Pracuj mądrze, a nie ciężko

Podejście w dzisiejszych czasach do leniwych osób jest dla niektórych mocno krzywdzące. Nagradzamy głównie osoby mocno zmotywowane, wykonujące ogrom obowiązków w krótkim przedziale czasowym. Nie zawsze jednak ilość włożonej pracy przekłada się na finalny efekt.

Głównym motorem napędzającym rozwój technologii są wynalazki. Mają one za zadanie ułatwiać nam życie, rozwiązywać nasze problemy i oszczędzać czas. Dążymy do automatyzacji wielu dziedzin życia codziennego, dlatego innowacyjne rozwiązania są dużo istotniejsze niż ogromny nakład pracy.

Oczywiście nadal istnieją i będą istnieć zawody, w których ciężka praca przynosi zamierzone efekty, jednak będąc leniwcem nie musisz się obawiać. Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie zawodu, w którym Twoje lenistwo nie wpłynie negatywnie na wykonywane przez Ciebie obowiązki.

Liczy się optymalizacja

Możesz pracować najszybciej na świecie i mieć ksywkę Turbo, istotnym i tak będzie wyłącznie efekt końcowy. Człowiek z natury nie jest przystosowany do ultra dynamicznej i ciężkiej pracy, dlatego w natłoku obowiązków, chcąc zrobić coś szybko, często popełniamy błędy.

Jak myślisz, skuteczniejszą pracę wykona człowiek lepiący 100 pierogów na godzinę czy maszyna do tego stworzona z wydajnością 1500 pierogów na godzinę? Ktoś musiał jednak zaprojektować taką maszynę, stworzyć od podstaw i prawdopodobnie nie robił tego w pośpiechu.

Stawiając na optymalizację oszczędzasz swój czas i energię. Tak więc nie musisz być demonem szybkości żeby realizować swoje cele.

Metoda małych kroków

Możliwe, że znasz ten sposób realizacji celów. Jeśli jednak nie, to zachęcam Cię do zapoznania się z nim, ponieważ jest cholernie skuteczny.

Idea opiera się na dążeniu do celu małymi krokami, bez wielkiego wysiłku. Krok po kroku. Nie musisz tutaj być tytanem pracy, wystarczy, że codziennie wykonujesz ułamek czynności, które doprowadzą Cię do celu.

Dla przykładu – pomyśl o przeczytaniu 12 książek w ciągu roku. Dla niektórych osób będzie to zadanie nie do wykonania. Większość pewnie zrezygnuje po przeczytaniu połowy pierwszej książki w ciągu kilku dni. Co jednak jeśli będziemy czytać 10 stron dziennie? Przy założeniu, że każda książka będzie miała ok. 300 stron, przeczytamy właśnie 12 książek rocznie.

Łatwiej jest nam wykonywać zadania rozłożone na dużo mniejsze części. Wyrabiamy wtedy również nawyk systematyczności i przeczytanie kolejnych 10 stron każdego dnia nie sprawi nam żadnego problemu.

Bądź sobą

Nie musisz walczyć z lenistwem. Wystarczy, że obrócisz tę cechę osobowości na swoją korzyść. Realizuj cele w swoim tempie. Optymalizacja pozwoli Ci zazwyczaj osiągnąć efekty szybciej, niż w przypadku Twoich turbo rówieśników.

Osoby zabiegane często są nieszczęśliwe i nie dostrzegają wielu rzeczy. Także, jeśli należysz do drużyny leniwców, to śmiało możesz czuć dumę z tego powodu.