Negocjowanie podwyżki w pracy

Czy wiesz, że większość osób na samą myśl o podjęciu próby negocjacji wynagrodzenia, odczuwa stres i strach?

Rozmowa z szefem o naszych potrzebach przyprawia nas niemal o zawał. Czy słusznie? Właściciele firm, często sami są gotowi do podwyżki Twojego wynagrodzenia. Jednak jeśli nie zakomunikujesz tego wprost, to marne szanse, że ktoś Cię doceni.

Czujesz, że jesteś znaczącym ogniwem w firmie i dzięki Twojemu zaangażowaniu właściciel generuje dodatkowe zyski? Nie bój się walczyć o swoje. Przygotuj się odpowiednio do rozmowy o Twoim wynagrodzeniu i działaj.

Szanuj swój czas i pieniądze.

Czy faktycznie podwyżka mi się należy?

Nie każdy zasługuje na podwyżkę i w niektórych przypadkach rozmowa z szefem może zakończyć się dla nas fatalnie. Poniżej przedstawię Ci kilka argumentów, które przemawiają za tym, że warto porozmawiać o wyższym wynagrodzeniu.

○ Twoja praca przyczynia się do rozwoju firmy. Wprowadzasz rozwiązania, które przynoszą korzyści.

○ Nie spóźniasz się do pracy. Kiedy jest awaryjna sytuacja i trzeba przyjść w dniu wolnym to można na Ciebie liczyć. Nie jesteś osobą, która odlicza każdą minutę do wyjścia.

○ Przykładasz się do pracy i dążysz do rozwoju w swojej dziedzinie.

○ Inne osoby w Twojej miejscowości na tym samym stanowisku zarabiają więcej.

○ Odkąd pracujesz zwiększył się zakres Twoich obowiązków.

Kiedy rozmawiać o podwyżce?

Moment do takiej rozmowy nie zawsze jest idealny. Co jeśli w firmie brakuje zleceń, sprzedaż spada, pojawiają się redukcje etatów? Taki okres nie jest dobry na negocjacje podwyżki i lepiej przeczekać kryzys lub powoli przeglądać oferty od innych pracodawców.

Dobrym momentem do negocjacji wynagrodzenia może być:

○ Sukces firmy. Kiedy firma się rozwija, inwestuje w nowych pracowników oraz sprzęt.

○ Korzystniejsza propozycja finansowa u innego pracodawcy. Wtedy wiesz, że w razie odmowy możesz zmienić pracę na lepszą.

○ Twój osobisty sukces. Dzięki Tobie firma właśnie osiągnęła krok milowy? To idealny moment, żeby upomnieć się o swój kawałek tortu.

○ Dobry humor Twojego szefa. Pozytywny nastrój sprawi, że Twoje szanse na podwyżkę wzrosną.

Jak rozmawiać z pracodawcą?

Przechodzimy teraz do najtrudniejszej części naszego wyzwania.
Musisz zrozumieć jakie wartości ceni sobie osoba z którą będziesz negocjować. Przypomnij sobie sytuacje, kiedy Twój szef był z czegoś zadowolony. Argumenty, które przedstawisz powinny dostarczać jak najwięcej pozytywnej dla niego treści.

Jeśli Twój pracodawca jest osobą, która kocha pieniądze, uwielbia jak sprzedaż rośnie, a w ludziach ceni punktualność i niezawodność, to Twoim zadaniem będzie podkreślać swoje zasługi dla firmy, które są zgodne z jego wartościami. Argumentuj wtedy prośbę o podwyżkę tym, że przyczyniasz się do rozwoju działalności, nigdy się nie spóźniasz i zawsze jak jest potrzeba to stawiasz się w pracy. Oczywiście, gdy tak jest w rzeczywistości.

Będąc osobą, która zupełnie nie wpasowuje się w wartości Twojego pracodawcy, to masz duże niższe szanse na podwyżkę. Dlatego jeśli zależy Ci na obecnej posadzie, postaraj się w większym stopniu spełniać najbardziej istotne oczekiwania szefa, zanim zaczniesz negocjować wynagrodzenie.

Przed rozmową przygotuj listę argumentów, które będą pokrywały się z zasadami wymienionymi powyżej. Wybierz te najważniejsze i dobrze je zapamiętaj przed rozmową o podwyżce.

Przykładowe argumenty:

○ Zasługuję na wyższe wynagrodzenie, ponieważ dzięki zastosowaniu moich wskazówek co do metod produkcji, sprzedaż firmy znacząco wzrosła.

○ Angażuję się w prosperowanie zespołu, stawiam się w pracy o czasie i nie odmawiam nadgodzin, jeśli zachodzi taka potrzeba.

○ Ciągle podnoszę swoje kwalifikacje. Zdobywam cenną wiedzę, która pozwala mi wydajniej pracować.

Pamiętaj, że istnieją również kontrargumenty. Miej świadomość, że pracodawca może Ci wytknąć błędy które popełniasz, dlatego przygotuj się na konstruktywną odpowiedź.

Bardzo ważnym aspektem przy rozmowie z pracodawcą jest Twoje nastawienie

Jeśli traktujesz swojego szefa jako zło konieczne i chcesz mu wydrzeć dolary z portfela, bo Tobie się należą a jemu nie, to negatywne emocje ujawnią się w rozmowie i efekt negocjacji może być zupełnie odwrotny, niż Twoje oczekiwania.

Możliwe, że Twój pracodawca to skończony burak. Jednak wciąż dla niego pracujesz i jeśli chcesz negocjować podwyżkę to znaczy, że nie zamierzasz rezygnować z tej pracy w najbliższym czasie. Dlatego warto zmienić swoje nastawienie chociażby na neutralne. Ty jesteś pracownikiem, on pracodawcą. Twoim celem jest większa wypłata i chcesz ją wynegocjować. Nie skupiaj się na tym czy szef jest złym, czy dobrym człowiekiem.

W rozmowie staraj się zachować spokój i pewność siebie. Wiesz jakie są Twoje mocne strony i dlaczego podwyżka Ci się należy. Chwila wątpliwości może negatywnie zaważyć na decyzji o podwyżce.

Pozytywne nastawienie przede wszystkim! Jeśli podczas negocjacji będzie od Ciebie emanować szczera i optymistyczna energia, to nastrój udzieli się również Twojemu pracodawcy.

Powodzenia!

Wszystko jest w Twoich rękach.

Rozmowa o podwyżce może zakończyć się pozytywnie lub negatywnie. Dlatego przygotuj się psychicznie na oba scenariusze.

Wynegocjowane pieniądze to zarobione pieniądze.

Dominik Dworniczak