Poduszka finansowa. Co to jest?

Czym jest to tajemnicze określenie i dlaczego koniecznie musisz ją mieć?

Poduszka finansowa to nic innego jak pieniądze odłożone na “czarną godzinę”.

Dla wielu osób jest to oczywiste, że trzeba mieć zabezpieczenie w razie sytuacji awaryjnej kiedy nagle stracimy źródło dochodu lub po prostu będziemy mieć niespodziewane dodatkowe wydatki.

Jeśli jednak należysz do osób które wciąż nie posiadają takiej cudownej poduszki to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Dlaczego odkładać pieniądze?
Odłożona gotówka zapewnia podstawowe potrzeby bezpieczeństwa i stabilizacji. Jeśli człowiek nie zaspokaja swoich najważniejszych potrzeb to jego organizm nie może normalnie funkcjonować.

Pojawiają się wtedy negatywne emocje jak stres i strach przez które podejmujemy wiele negatywnych dla nas decyzji.

Jak zbudować poduszkę finansową?
Odpowiednie zabezpieczenie to takie które pozwoli Ci przeżyć przynajmniej 3 miesiące w przypadku utraty źródła dochodu. Oczywiście czym większa poduszka finansowa tym lepiej.

Żeby szybko policzyć ile gotówki musisz odłożyć, wystarczy, że pomnożysz swoje miesięczne koszty utrzymania przez liczbę miesięcy w których chcesz zapewnić sobie finansowy spokój.

Przykładowo, jeśli miesięcznie na życie wydajesz 3000zł i chcesz mieć fundusz awaryjny na 3 miesiące to musisz mieć odłożone 9000zł.

Gdzie przechowywać zgromadzone środki?
Jeśli wolna gotówka kusi Cię i często nie możesz powstrzymać się żeby czegoś nie kupić to Twoja poduszka finansowa musi znaleźć bezpieczne miejsce przed Tobą samym.

Dobrym pomysłem będzie otworzenie bezpłatnego konta osobistego i nie wyrabianie do niego karty oraz zablokowania sobie możliwości innej wypłaty niż w oddziale banku.
Ranking kont osobistych znajdziesz TUTAJ

Czy to konieczne?
Absolutnie tak. Jest to najbardziej podstawowa czynność którą powinieneś wykonać na drodze do poprawnego zarządzania finansami. Bez odpowiedniego zabezpieczenia nie będziesz w stanie podejmować racjonalnych decyzji.