Potęga wypowiadanych słów

Słowa posiadają moc, by niszczyć albo uzdrawiać. Kiedy słowa są zarówno szczere, jak i życzliwe, potrafią zmieniać nasz świat.

BUDDA

Badania wskazują, że dziennie wypowiadamy średnio od 5 do 25 tyś słów. Oczywiście ma na to wpływ ogromna ilość czynników. Nie zmienia jednak to faktu, że mówimy dużo. Czy faktycznie taka ilość słów wypowiadanych w ciągu dnia jest nam potrzebna? Czy w ogóle zastanawiamy się nad tym jak potężne zmiany mogą wywołać nasze słowa?

Potęga słów jest nieograniczona. Mogą one prowadzić zarówno do konfliktów, wojen, kłótni, jak i wyrażać piękne uczucia i zmieniać świat na lepsze. Wystarczy jedno zdanie, żeby zmienić bieg wydarzeń. Wyobraź sobie sytuację, kiedy pierwszy raz usłyszałeś prawdziwe, szczere – kocham Cię. Dwa słowa, które potrafią spowodować eksplozję szczęścia i zmieniają całą Twoją przyszłość.

Siła słów oddziałuje na nas nieustannie. Dziecko, które usłyszało od rodzica, że się do czegoś nie nadaje, może w dorosłości mieć ogromne problemy z pewnością siebie. Jedno zdanie będzie rozbrzmiewać echem w jego głowie, nawet do końca życia.

Słowo może prezentować zupełnie inne odczucia u różnych osób. Wyobraź sobie psa. Co przychodzi Ci na myśl? Możliwe, że mieszkasz z takim pupilem i od razu w Twojej głowie pojawiła się myśl o nim. Psiaki dają dużo radości, więc jest szansa, że pojawiły się również pozytywne emocje. Jednak istnieje też możliwość, że niedawno Twój pies odszedł i taka myśl powoduje, że odczuwasz cierpienie.
Co w przypadku jeśli nigdy żaden pies nie mieszkał z Tobą? Możesz pomyśleć o psie swoich znajomych, bądź takim co błąka się po mieście. Pies jest udomowioną formą wilka szarego, jednak mało kto myśli o nim w takiej postaci. Każdy z nas ma różne doświadczenia. Obrazy, które pojawiają się w naszej głowie w trakcie rozmowy są malowane na podstawie naszych przeżyć. Dlatego też nie możemy oczekiwać identycznej reakcji od każdej osoby, z którą rozmawiamy.

Wartość słów

Nasi przodkowie porozumiewali się za pomocą rąk i mowy ciała. Używali gestów, które mogły przypominać dzisiejszą grę w kalambury. Rozwijając się nabyliśmy później umiejętność malowania. Przekazywaliśmy informacje za pomocą obrazów, które było łatwiej rozszyfrować niż gestykulację. Obecnie komunikujemy się głównie za pomocą słów. Jest to narzędzie, które pozwala nam wyrażać siebie. Osiągnęliśmy wspaniałą umiejętność, jednak wciąż nie potrafimy w pełni wykorzystać jej potencjału.

Specjaliści od lingwistyki zatrudniani przez agencje marketingowe doskonale wiedzą jak dużą siłę mają słowa. Jedno zdanie w kampanii reklamowej, może znacznie wpłynąć na sprzedaż. Dlatego dwoją się i troją żeby odpowiednio wzbudzić w Tobie chęć do zakupienia produktu.

Obecnie często lekceważymy wartość słów. Mówimy szybciej niż myślimy, nie przykładamy uwagi do wypowiadanych zdań. Spłycamy w ten sposób kontakt międzyludzki i powodujemy wszechobecne poczucie wyalienowania. Rozmowa powoli przestaje mieć głębie emocjonalną i służy często do przekazywania krótkich komunikatów.

Doceńmy dar jakim zostaliśmy obdarzeni

Mowa to piękny dar. Przyczyniła się do ogromnego rozwoju, który poczyniliśmy jako ludzkość. Wspaniali ludzie potrafią słowem uzdrawiać dusze, zmieniają przyszłość wielu istnień. Postarajmy się używać tego narzędzia mądrze. Budujmy zamiast niszczyć i nie lekceważmy konsekwencji jakie niosą za sobą wypowiedziane słowa.