Skąd czerpać motywację do działania?

Nie masz na nic ochoty?

Motywacja to taka magiczna siła, która dodaje Ci chęci do działania i pozwala pokonać trudności, które napotykasz na swojej drodze. Przez niektóre osoby jest uważana za niezbędny czynnik prowadzący do osiągnięcia sukcesu.

Nie musisz się martwić gdy Ci jej zabraknie. Motywacja u nikogo nie utrzymuje się stale na tym samym poziomie. Jeśli jednak już dłuższy czas czujesz, że stoisz w miejscu i nic Ci się nie chce, to musimy coś z tym zrobić. Chyba nie chcesz całego życia przeleżeć w łóżku, prawda?

Dlaczego nie mogę się zmotywować?

Wszyscy mamy lepsze i gorsze chwile. Czasem chcemy przenosić góry, a innym razem czujemy, że każda czynność, którą musimy wykonać stanowi dla nas ogromny wysiłek. Motywację można porównać do funkcjonowania baterii. Kiedy jest w pełni naładowana, starcza nam na dłuższy czas i wszystko działa jak należy. Rozładowana powoduje, że przygasamy i potrzebujemy sporo energii, żeby ją ponownie naładować. Jeśli funkcjonujesz wciąż na rezerwach i próbujesz jedynie czasami się podładować, to powinienieś mieć świadomość, że Twoja motywacja będzie na niskim poziomie.

Jak naładować baterię?

Na szczęście tak jak każdy akumulator, możemy naładować baterię również w naszym organizmie. Zabierz się do tego od razu. Poniżej kilka skutecznych metod, które zadziałają jak dobrej jakości ładowarka.

Żyj pasją

Życie bez pasji jest trudne. Samo w sobie nie ma specjalnego sensu, więc sami musimy mu go nadać. Możesz mieć jakąkolwiek pasję – jeździć na rowerze, pisać wiersze czy ćwiczyć jogę. Spełniaj się w tym, rozwijaj, rób wszystko co daje Ci radość.

Bardzo często rezygnujemy ze swojej pasji przez osoby, które negują nasze zainteresowania. Czasami sami sobie wmawiamy, że coś nie ma sensu i pozbawiamy się celu, który sobie wyznaczyliśmy, czego później wielokrotnie żałujemy.

Daj sobie odetchnąć

Ciągle próbujesz i nic z tego nie wychodzi? To również często spotykana sytuacja. Nawet, gdy jesteśmy zmotywowani do działania, to i tak nie możemy osiągnąć wyznaczonego celu. Staramy się za wszelką cenę, ale nic z tego nie wychodzi. Nie porzucaj wtedy swojego zadania. Spróbuj odłożyć je na bok, zająć się przez jakiś czas czymś innym i wrócić do niego później. Może okazać się wtedy, że droga do tego celu, była dużo prostsza niż Ci się wydawało.

Szanuj się

Podchodź do siebie z wyrozumiałością.

Nie obarczaj się za każdy błąd.

Nie narzekaj.

Dbaj o swoje ciało i umysł.

Staraj się jeść zdrowo i zachować aktywność fizyczną.

Pokochaj siebie.

Pozbądź się pożeraczy energii

Twój czas jest ograniczony. Jeśli w ciągu dnia przeznaczasz jego sporą część na rzeczy mało istotne, to rozładowujesz baterie w bardzo szybkim tempie.

Kojarzysz zapewne wydarzenia, które spowodowały w Tobie stan euforii i przypływu ogromnej siły wewnętrznej, która pozwalała wtedy Ci działać na najwyższych obrotach. Mogły być to wydarzenia takie jak, np. zdane prawo jazdy, zakończenie roku szkolnego, wakacje czy poznanie miłości swojego życia. Ogromna energia jaką wtedy odczuwamy, czasami nie pozwala nam nawet zasnąć. Jeśli będziesz wypełniać swoje życie ważnymi dla Ciebie chwilami, to Twoje baterie będą wciąż naładowane.

Unikaj toksycznych relacji

“Z kim przestajesz takim się stajesz” – przysłowie bardzo trafne, które niesie za sobą ważne przesłanie. Jeśli wciąż otaczasz się ludźmi, którzy narzekają, mają same problemy i nie mają chęci do jakiegokolwiek działania. To po pewnym czasie również Ty zostaniesz taką osobą.

Warto zwrócić uwagę w jakim gronie się obracamy. Buduj relacje z wartościowymi ludźmi, którzy szukają rozwiązań zamiast problemów i są pozytywnie nastawieni do życia.