Zgubiona karta do bankomatu, co teraz?

Przeglądasz portfel, są w nim dokumenty, gotówka również, chcesz wyjąć kartę żeby zapłacić w sklepie i nagle uderza w Ciebie fala stresu. Gdzie jest moja karta bankowa? Czy wiesz jak zachować się w takiej sytuacji?

Jak zastrzec kartę?

Jeśli masz już pewność, że nie odnajdziesz karty. To koniecznie ją zastrzeż aby uniemożliwić potencjalnemu znalazcy, bądź złodziejowi użytkowania naszych finansów. Możesz to zrobić na kilka sposobów, m.in. w oddziale banku, przez infolinię lub aplikację mobilną.

Wystarczy, że udasz się do najbliższej placówki Twojego banku i zgłosisz zagubienie karty. Niezbędny będzie dokument potwierdzający tożsamość. Jeśli stracisz cały portfel wraz z dokumentami, to udaj się na komisariat policji i poinformuj o incydencie. Otrzymasz wtedy dokument tymczasowy z którym możesz zastrzec kartę w banku.

Możesz zrobić to również przez infolinię. Pamiętaj, że w celu weryfikacji, konsultanci zadają różne pytania. Często niezbędny jest numer klienta, który znajduje się na umowie i inne informacje związane z użytkowaniem konta.

Jeśli posiadasz aplikację mobilną, zastrzec kartę możesz od ręki. Odszukaj w ustawieniach opcję “zastrzeż kartę”. Wiele banków oferuje możliwość tymczasowej blokady karty, co jest lepszym rozwiązaniem, kiedy mamy po prostu zakręcony dzień i wieczorem odnajdziemy zgubę.

Zanim zdarzy Ci się incydent z utratą karty, warto zapoznać się z ewentualnymi kosztami w tabeli opłat, ponieważ w związku z zastrzeżeniem z wydaniem nowej, możesz mieć naliczone dodatkowe koszty.

Dmuchaj na zimne!

Dobrym sposobem na zabezpieczenie środków jest zmiana limitów transakcji lub wypłat z karty. Możesz to zrobić w aplikacji bankowej na telefon lub przez stronę internetową. Jeśli wiesz, że w najbliższym czasie nie czekają Cie jakieś większe wydatki to ustaw limity na minimum. Dzięki temu, nawet w przypadku utraty karty, potencjalny złodziej nie wypłaci nam z konta dużej sumy.

Najlepiej oczywiście pilnować swoich kart czy dokumentów i przechowywać je w bezpieczny sposób. Unikaj noszenia portfela w otwartej torbie bez zamka lub tylnych kieszeniach spodni. Właśnie w takich sytuacjach najczęściej dochodzi do kradzieży.